List do ZTM w sprawie niekorzystnych zmian w komunikacji miejskiej po uruchomieniu II linii metra

Tramwaj przy Forcie WolaZarząd Transportu Miejskiego przygotował projekt zmian w komunikacji miejskiej, który miałby funkcjonować od jesieni 2014, po uruchomieniu centralnego odcinka II linii metra. Projekt ten zawiera szereg niekorzystnych dla mieszkańców Woli i Jelonek zmian – przede wszystkim skrócenie trasy linii 105 do Ronda Daszyńskiego oraz likwidacja tramwaju nr 8. Więcej informacji o planowanych zmianach znajdziesz tutaj http://www.ztm.waw.pl/?c=631&l=1

Do końca czerwca trwają konsultacje z mieszkańcami. Jest to dobra okazja by przekazać ZTM uwagi na temat tych niekorzystnych zmian. Skorzystaj z listu poniżej, prześlemy go do ZTM w Twoim imieniu.

Warszawa, 25.07.2021

Twoje imię i nazwisko
Twój adres zamieszkania
Twój adres e-mail

Zarząd Transportu Miejskiego
m.st. Warszawy
ul. Żelazna 61
00-848 Warszawa

Szanowni Państwo,

w związku z prowadzonymi przez Państwa konsultacjami dotyczącymi zmian układu komunikacyjnego po uruchomieniu centralnego odcinka II linii metra, pragnę zgłosić następujące uwagi:

Linia 105 kursując na swojej obecnej trasie pozwala mieszkańcom Jelonek oraz Woli (od strony ul. Wolskiej) dotrzeć do Śródmieścia i Powiśla w sposób bezpośredni i szybki. Analizując aktualny rozkład jazdy należy zwrócić uwagę na częstotliwość kursowania, która pozwala zauważyć jak potrzebną linią jest 105. Warto wspomnieć, że wśród wielu nowych mieszkańców osiedli powstających na terenach poprzemysłowych na warszawskich Odolanach są studenci, którzy dzięki temu autobusowi mogą dotrzeć do Uniwersytetu Warszawskiego w 20 minut. Przystanek przy UW stanowi także ważny węzeł przesiadkowy w godzinach szczytu, natomiast w weekendy staje się celem podróży osób chcących spędzić czas na Starym Mieście. Co więcej przy Krakowskim Przedmieściu, Nowym Świecie czy Tamce koncentruje się także życie zawodowe wielu pasażerów. Konieczność przesiadek nie zawsze jest zasadna, tym bardziej w sytuacji, kiedy nie ma skoordynowanej kolejnej linii, która przejęłaby pasażerów z Ronda Daszyńskiego, chcących podróżować dalej w kierunku Krakowskiego Przedmieścia. Pozostawienie linii na dotychczasowej trasie umożliwiłoby dowóz pasażerów do stacji metra „Rondo Daszyńskiego”, co realizuje Państwa zamierzenia, ale kontynuowanie jazdy realizowałoby interes pasażerów. Mając świadomość konieczności racjonalnej korekty tras autobusów komunikacji miejskiej po uruchomieniu centralnego odcinka II linii metra, należy mieć na uwadze, iż pasażerowie mają dalej idące potrzeby, aniżeli wyłącznie dojazd do stacji metra.

Sprzeciwiam się zlikwidowaniu tramwaju nr 8. Tramwajem tym mieszkańcy Jelonek Południowych i Woli mogą dostać się bezpośrednio w rejon Dworca Centralnego, Centrum, Kruczej, czy Muzeum Narodowego. Na tę chwilę tramwaj umożliwia dojazd w miejsca, które często są w sąsiedztwie miejsc pracy mieszkańców ww. okolic, lub stanowią cel podróży w postaci przesiadki do pociągu na Dworcach Warszawa Centralna, czy Warszawa Śródmieście. Utworzenie linii tramwajowej 11 nie zastąpi konieczności posiadania połączenia z Alejami Jerozolimskimi, którą umożliwia podróż „ósemką”. Dojazd tramwaju 26 do Ronda Wiatraczna odbywa się od strony Starówki, dojazd „ósemką” można pozostawić na dotychczasowej trasie, lub skorygować trasę tak, żeby była krótsza, mianowicie od Ronda Waszyngtona tramwaj mógłby jechać prosto, lub przystanek krańcowy mógłby znajdować się na pętli w Al. Zielenieckiej. Proszę jednak nie odbierać pasażerom połączenia z tak ważnymi punktami w centrum miasta.

Ponadto, zwracam się z pytaniem na temat wykorzystania nowych torów tramwajowych na ulicy Prostej, czy kursować po nich będzie wyłącznie tramwaj nr 10? Pozostawienie tramwaju nr 8 na trasie obowiązującej od 2010 r. pozwoliłoby na przejazd po nowych szynach ul. Prostej więcej niż jednej linii tramwajowej. W przypadku zrealizowania odległych planów powrotu tramwajów w ul. Kasprzaka, celową stanie się korekta tras tramwajowych, aby skrócić czas przejazdu. Jednak w obowiązującym stanie faktycznym, dalsze kursowanie „ósemki” jest konieczne.

Z uwagi na powyższe, postuluję o:

  • utrzymanie trasy autobusu 105 na obecnej trasie,
  • utrzymanie tramwaju nr 8,
  • rozważenie uruchomienia na trasie Os. Górczewska - Powstańców Śląskich - Połczyńska - Wolska - Prosta - Świętokrzyska (i dalej, np. w kierunku Bródno-Podgrodzie jak niegdyś funkcjonujący autobus linii 506) autobusu linii przyspieszonej, który pozwoliłby na skrócenie czasu dojazdu w newralgiczne punkty na trasie.

Mam nadzieję, że rozważą Państwo ww. sugestie przy docelowym planowaniu tras komunikacji miejskiej po otwarciu centralnego odcinka II linii metra.

Z poważaniem,
Twoje imię i nazwisko

Do tej pory 135 osób wysłało powyższy list.

Ankieta

W której klatce Osiedla Espresso zamieszkasz?

  • Zanim zapiszemy Twój głos, odowiedz na pytanie - jak nazywa się centrum handlowe położone najbliżej osiedla?

Pokaż wyniki

Loading ... Loading ...
Zapisz się do newslettera
Będziesz musiał/-a aktywować subskrypcję klikając na link, który wyślemy Ci w wiadomości e-mail.