Park Zielone Odolany – czy powstanie?

Budowa kolejnych osiedli mieszkaniowych przy Jana Kazimierza czy Sowińskiego powinna iść w parze z zapewnieniem odpowiednich warunków na odpoczynek pod chmurką coraz większej liczbie mieszkańców Odolan. Tereny „zielone” wewnątrz osiedli są zazwyczaj nieduże i sprowadzają się do kilku ławek postawionych na betonie i placu zabaw dla dzieci.

Ścieżki rowerowe i spacerowe, sezonowa kawiarnia, boisko, plac zabaw dla dzieci, ścianka wspinaczkowa, ścianka do tenisa ziemnego, sprzęt do ćwiczeń na świeżym powietrzu, górka do opalania latem i zjeżdżania na sankach zimą, a wszystko zatopione w zieleni – tak może w przyszłości być urządzony teren pomiędzy ulicami Wolską, Karlińskiego, Sowińskiego i Jana Kazimierza. Powstanie Parku Zielone Odolany jest jednak zagrożone.

Widok na teren pod Park Zielone Odolany, skrzyżowanie Jana Kazimierza z Sowińskiego (marzec 2013)

Ruiny warsztatu na terenie Zielonych Odolan (marzec 2013)Pomysł na park w tej lokalizacji został skonkretyzowany pod koniec 2010 roku kiedy to Urząd Dzielnicy Wola przeprowadził konsultacje społeczne. Zapytano mieszkańców okolicy, głównie tych zamieszkałych przy ul. Jana Kazimierza, jak widzieliby ten teren zielony w przyszłości. Była ankieta internetowa i warsztaty, podczas których zainteresowani zieloną inwestycją opracowali kilka projektów zagospodarowania ok. 4ha ziemi przy Karlińskiego. Ostatecznie Urząd opracował projekt Zielonych Odolan, z którym można zapoznać się tutaj Zielone Odolany – konsultacje społeczne (PDF).

Po konsultacjach społecznych nic więcej się nie wydarzyło. Uchwalenie planu zagospodarowania zostało przystopowane w związku z roszczeniami do działek, na których miałby powstać park. Okazało się, że część z nich należy do Poczty Polskiej, pojawili się także spadkobiercy byłych właścicieli. Nie wiadomo jednak jakiej części ziemi dotyczą te roszczenia, nie wiadomo również na jakim etapie jest regulowanie kwestii własnościowych działek i w końcu – jak długo może to jeszcze potrwać. Urzędnicy póki co udzielają lakonicznych odpowiedzi, ale nie wycofują się przy tym zupełnie z planów rewitalizacji. W jednej z wypowiedzi, wiceburmistrz Woli Mieczysław Zmysłowski powiedział, że „ze względu na uwarunkowania nie możemy tam podjąć żadnych inwestycji przynajmniej w latach 2013-2017″.

Skrzyżowanie Karlińskiego i Jana Kazimierza - znakAktualna sytuacja Zielonych Odolan opisywana jest na FB https://www.facebook.com/ParkZieloneOdolany Można tam znaleźć interpelacje wysyłane do stołecznych urzędów i odpowiedzi na nie. Polecam zajrzeć też na stronę Urzędu Dzielnicy Wola http://bip.warszawa.pl/Menu_podmiotowe/Dzielnice/Wola/Rada_2010_2014/Interpelacje_zapytania/default.htm?Organ=2&Dzielnica=17&srh=1&page=1

Pozostaje czekać na rozstrzygnięcie kwestii prawnych, nie zaszkodzi też wysłać petycji. Można skorzystać z gotowej petycji elektronicznej. Najlepiej jednak zebrać podpisy, które zostaną przekazane władzom miasta, przyłącz się do akcji zbierania podpisów pod petycją.

Aktualizacja 3.06.2013 – miasto przekazało Kościołowi część terenu przeznaczonego na park, a dla kolejnej działki wydano decyzję o warunkach zabudowy dla osiedla mieszkaniowego.

Tagi: ,
Napisano w Okolice osiedla, Park Zielone Odolany
10 komentarzy, opinii i uwag dla “Park Zielone Odolany – czy powstanie?
 1. Pawel pisze:

  A wie ktoś może coś jaki jest status działki między inwestycją Espresso a ulicą Pyrzyce?
  Pozdrawiam przyszłych sąsiadów:)

  • Tomasz pisze:

   Paweł, z tego co wiem od Ronsona to nie ma prawowitych właścicieli tej działki. W związku z tym przy stawianiu fundamentów Espresso nie można było się podeprzeć na palach wkopach do działek pobliskich (właściciel musi wyrazić zgodę) i musieli zastosować inną, bardziej pracochłonną metodę.

 2. Tomasz pisze:

  Jest odpowiedź z Zarządu Dzielnicy w sprawie petycji http://espresso.waw.pl/okolice-osiedla-espresso/park-zielone-odolany-czy-powstanie/attachment/um-odpowiedz-na-petycje/

  Nie wygląda to dobrze, ale nie jest też beznadziejnie. Zarząd Dzielnicy nie wycofuje się z pomysłu zupełnie. Wysłałem prośbę o uściślenie i kilka pytań. Dam oczywiście znać jak odpowiedzą.

  Warto słać petycję na bieżąco. Kilka takich listów w tygodniu nie pozwoli zapomnieć władzom dzielnicy o Parku i być może przyczyni się do przyśpieszenia działań związanych z utworzeniem tego zielonego terenu na Odolanach.

 3. Ben pisze:

  Pojawiały się już informacje w prasie, że kolej rozważa sprzedaż bądź wspólne projekty z deweloperami na terenach położonych blisko centrum (czyli właśnie Odolany). Poza tym, pewne prace porządkowe kolej już tam przeprowadziła (wycięcie chaszczy, rozbiórka zniszczonej kładki nad torami), co o czymś świadczy.
  Zresztą, wartość tych terenów będzie systematycznie rosnąć wraz z oddawaniem do użytku kolejnych inwestycji w rejonie Jana Kazimierza, i ogólną urbanizacją bezpośredniego sąsiedztwa. Co będzie zachęcać do ich zagospodarowania.
  Sprawa tych terenów zapewne stanie na porządku dnia za jakieś 2-3 lata.

  • Tomasz pisze:

   Pożyjemy, zobaczymy. Póki co teren jest mocno wyeksploatowany „kolejowo” i potrzeba więcej niż zazwyczaj nakładów by przygotować go pod mieszkaniówkę. Deweloperzy pewnie nie będą chętni ponosić tych kosztów, chyba, że będą zmuszeni w związku z brakiem innej ziemi pod inwestycje.

 4. Odolany pisze:

  Ostatnio wycięte zostały chaszcze od strony południowej od Espresso (na terenach kolejowych, dojście ulicą Przyce). Jak się wydaje, tamte tereny też mają potencjał do zagospodarowania, gdyż gołym okiem widać, że tylko niewielka część jest rzeczywiście użytkowana przez kolej (wiele torów jest zarośniętych).

  Zapewne prędzej czy później deweloperzy wkroczą też i tam, choć przydałyby się tam także tereny parkowe, choćby na części terenu.

  • Tomasz pisze:

   Zgadza się, sporo jest tam niewykorzystywanych terenów kolejowych. To jednak nie jest łatwa rzecz przejąć je pod budownictwo – raz, że to kolej, a dwa uporządkowanie takiego terenu jest drogie (podkłady i tory kolejowe).

Ankieta

W której klatce Osiedla Espresso zamieszkasz?

 • Zanim zapiszemy Twój głos, odowiedz na pytanie - jak nazywa się centrum handlowe położone najbliżej osiedla?

Pokaż wyniki

Loading ... Loading ...
Zapisz się do newslettera
Będziesz musiał/-a aktywować subskrypcję klikając na link, który wyślemy Ci w wiadomości e-mail.