Akty notarialne z przeniesieniem własności

Popisanie aktu notarialnegoW tym tygodniu rozpoczęło się podpisywanie aktów notarialnych z przeniesieniem własności. Ronson wybrał tę samą kancelarię notarialną, która obsługiwała podpisywanie umów deweloperskich w postaci aktów notarialnych (dotyczy tylko części klientów). Cała akcja potrwa kilka tygodni. Ronson wysłał już pisma do mieszkańców Espresso wzywające do stawienia się w kancelarii w określonym dniu i godzinie. Dodam, że jeśli nie umówiono się inaczej, możemy wybrać inną kancelarię. Nie wiem jednak jak Ronson zachowa się w takiej sytuacji – może ktoś już to przerabiał?

Trzeba liczyć się z kosztami. Z przedstawionej mi kalkulacji wynika jednak, że notariusz w tej kancelarii nie pobierze maksymalnego dopuszczalnego wynagrodzenia. Trudno się dziwić, przy takiej hurtowej akcji (ok. 200 mieszkań) kancelaria zarobi na samej skali.

Wstępne koszty można policzyć tutaj http://www.rp.pl/narzedzia/calc_nieruchomosci.jsp Zastrzegam jednak, że kalkulator podaje maksymalną wysokość wynagrodzenia notariusza. W moim przypadku rzeczywiste koszty są ok. 20% niższe niż  te z kalkulatora. Do tego należy jeszcze doliczyć koszty związane z ustanowieniem hipoteki na rzecz banku jeśli zakup mieszkania był kredytowany. Wpis hipoteki do księgi wieczystej to koszt 200 zł. Podatek od czynności cywilno-prawnych (w związku z ustanowieniem hipoteki dla wierzytelności nieustalonej) to wydatek 19 zł. Niektóre banki w promocji zwracają te koszty klientowi.

Przeniesienie własności mieszkania na nabywcę spowoduje także w większości przypadków zmniejszenie raty kredytu hipotecznego. Bank powinien zaprzestać pobierania ubezpieczenia za podwyższone ryzyko od momentu kiedy stajemy się właścicielami.

Podpisanie aktu notarialnego z przeniesieniem własności to, po odbiorze kluczy, kolejny przyjemny moment, bo wtedy właśnie stajemy się prawowitymi właścicielami mieszkania :)

W tym temacie zapraszam do dyskusji na zamkniętym forum mieszkańców Osiedla Espresso.

Tagi:
Napisano w Deweloper
Ankieta

W której klatce Osiedla Espresso zamieszkasz?

  • Zanim zapiszemy Twój głos, odowiedz na pytanie - jak nazywa się centrum handlowe położone najbliżej osiedla?

Pokaż wyniki

Loading ... Loading ...
Zapisz się do newslettera
Będziesz musiał/-a aktywować subskrypcję klikając na link, który wyślemy Ci w wiadomości e-mail.