Czas na zmiany lokatorskie tylko do 31 marca 2013

Rysunek technicznyW pierwszym etapie budowy Osiedla Espresso termin na zgłoszenie zmian lokatorskich Ronson wyznaczył na 31 marca. Zostało już niewiele czasu na wprowadzanie zmian. Musisz pamiętać, że dopięcie wszystkiego może zająć kilka tygodni, gdyż w cały ten proces uwikłanych jest kilka stron – Ty, opcjonalnie Twój architekt, architekt Rosona, generalny wykonawca (Kalter), inspektor nadzoru i ewentualnie projektanci (Archiplan) jeśli okaże się, że zakres zmian jest znaczny.

Jeśli więc decydujesz się wprowadzić jakieś zmiany w architekturze swojego mieszkania, zacznij od umówienia się z architektem Ronsona na rozmowę. To ważna osoba, ustala on wszystkie szczegóły z wykonawcą i projektantami, powie co można, a czego nie można zrobić. Przekaże Ci wyczerpujące informacje jak w praktyce wygląda poprawianie rozkładu mieszkania.

Za obsługę i konsultacje z architektem Ronson nie pobiera żadnych dodatkowych opłat, nie licz jednak na to, że architekt przedstawi gotowy pomysł na udoskonalenie rozkładu mieszkania. Warto więc zastanowić się nad zleceniem opracowania zmian specjaliście.

Dobry architekt doradzi jak zmienić układ mieszkania by zyskać na funkcjonalności i zaspokoić potrzeby przyszłych mieszkańców. Wbrew pozorom nawet przy małych mieszkaniach warto zlecić taką usługę architektowi by maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Zabrzmi to jak banał, ale nie ma złych mieszkań, są tylko źle rozplanowane. Przykłady projektów zmian znajdziesz we wpisie Architekt pomoże przy zmianach lokatorskich mieszkania

Słowo-klucz to branża. Architekci i projektanci używają go do rozróżnienia „warstw” mieszkania. Branżami są:

 • architektura (ściany),
 • instalacja elektryczna,
 • instalacja sanitarna (woda, kanalizacja, wentylacja),
 • instalacja centralnego ogrzewania (CO).

Pamiętaj, ilekroć ktoś mówi o branży to ma na myśli właśnie jedną z tych rzeczy wymienionych powyżej.

Zmiany mogą wiązać się z kosztami:

 • wykonania nowych projektów branż,
 • prac i materiałów.

Generalny wykonawca dokonuje oceny zmian. Jeśli zmiana zostaje zakwalifikowana jako prosta to następuje oszacowanie ewentualnych kosztów prac i materiałów (dostaniesz cennik co ile kosztuje, uwaga, ceny są podane bez VATu). Jeśli jednak zmiana okaże się złożona to oprócz kosztów materiałów i robocizny należy się liczyć z kosztami wykonania projektów zamiennych dla jednej lub więcej branż w zależności od tego co zostanie zmienione. Tutaj też dostaniesz cennik (również bez VATu).

Bloczki betonoweJeszcze słowo o kosztach robocizny i materiałów. Do mieszkania przypisana jest określona liczba gniazdek elektrycznych, włączników oświetlenia, punktów podłączenia wody, metrów kwadratowych ścian działowych itd. Jeśli zmiany nie zwiększają tych parametrów np. nie dodajesz więcej gniazdek elektrycznych, to za te materiały nie płacisz. Jeśli zmiany zgłosisz do 31 marca 2013 (być może ten termin ulegnie przesunięciu w indywidualnych przypadkach) to również nie płacisz za robociznę przy prostych zmianach. Po tym terminie wykonawca może policzyć dodatkowe koszty robocizny, co więcej jeśli ściany działowe w mieszkaniu będą już wybudowane to dojdzie jeszcze koszt wyburzenia tych ścian i postawienia nowych zgodnie ze zmianami.

Przy poważnych zmianach nie unikniemy jednak kosztów wykonania nowych projektów branżowych i to niezależnie od terminu zgłoszenia tych zmian. Wszystko więc zależy jak wykonawca oceni zmiany i czy wymagane będą projekty zamienne branż.

Tagi:
Napisano w Urządzanie mieszkania
9 komentarzy, opinii i uwag dla “Czas na zmiany lokatorskie tylko do 31 marca 2013
 1. creasler pisze:

  Witam – mam pytanie do osób mających balkony od strony patio. W dniu wczorajszym pierwszy raz nocowaliśmy w naszym mieszkaniu i przeżyliśmy jakiś koszmar… Cały balkon (nie tylko nasz) pełen robaków (coś podobnego do komarów) Były ich setki… Nie można było nawet otworzyć okna… Moim zdaniem spowodowane jest to oświetleniem budowy II etapu. Co z tym można zrobić? Czy ktoś także to zauważył?

  Pozdrawiam

 2. ABCD pisze:

  Pytanie o wentylację – czy pracuje bardzo głośno w Waszych mieszkaniach ? U mnie jest to dość uciążliwe i zaczynam się zastanawiać czy jeden z sąsiadów nie podłączył tam jakiegoś dodatkowego wentylatora ponieważ około 23 dopiero robi się cicho.

  • Tomasz pisze:

   U mnie problem z wentylacją jest w kuchni. Nie jest to co prawda stały szum, ale raz na jakiś czas słychać głuchy odgłos jakby się jakaś klapa domykała, szczególnie przy otwieraniu okna czy większych porywach wiatru coś tam uderza, a odgłos rozchodzi się na całe mieszkanie. Nie powiem, jest to mocno wkurzające.

   • Łukasz pisze:

    U mnie jest tak samo jak u Tomasza. Jak mam okna uchylone to potrafi ten materiał, który jest w wyciągu, nieźle telepać. I nie wiem, co jest tego powodem… Może po prostu tak działa wyciąg grawitacyjny…?

   • ABCD pisze:

    Klapki to chyba od zawsze były problemem. Przy silnym wietrze potrafią zagrać różne melodie. U mnie jest to jednostajny dźwięk jak wyciąg z okapu :)

 3. Patryk pisze:

  Czy ktoś z Was montował w mieszkaniu klimę? Jaki mniej więcej wyszedł finalny koszt?

  • Tomasz pisze:

   Ja planowałem, ale ostatecznie zrezygnowałem, może jeszcze do tego wrócę. Koszt to był ok. 4 tyś.

   • ToMeK pisze:

    montując klime trzeba pamietać że w regulaminie jest zakaz montażu (wg mnie bezsensowny), wiec trzeba się liczyć na przeboje z administracją ale idzie to przepchnąć :)

    • Tomasz pisze:

     Fakt, montaż jednostki zewnętrznej na balkonie może być problemem, ale dla mieszkań położonych na (przed)ostatnim piętrze, można ją zainstalować na dachu i z tym administracja nie powinna mieć problemu. Niestety dotyczy to tylko wyższych pięter, a może i wyłącznie ostatniego, bo blisko do dachu.

Ankieta

W której klatce Osiedla Espresso zamieszkasz?

 • Zanim zapiszemy Twój głos, odowiedz na pytanie - jak nazywa się centrum handlowe położone najbliżej osiedla?

Pokaż wyniki

Loading ... Loading ...
Zapisz się do newslettera
Będziesz musiał/-a aktywować subskrypcję klikając na link, który wyślemy Ci w wiadomości e-mail.