Odpływ liniowy w łazience

Z kabiną czy bez kabiny? Takie pytanie zadałem sobie przy okazji wykończenia łazienki. Wygoda i ciekawy wygląd to główne atuty łazienki bez kabiny prysznicowej z odpływem w podłodze. Jest to jednak rozwiązanie nieco droższe od wstawienia kabiny. Po latach przestrzegania przed instalacją takiego systemu w budownictwie mieszkaniowym w obawie o zalanie sąsiada, rozwiązania z odpływem w podłodze są coraz częściej wybierane. Dzieje się tak dzięki m.in. postępowi w technologii wykonania. Zdecydowałem się.

Odpływ liniowyTrzeba wybrać rodzaj koryta odpływowego. Do wyboru jest kwadratowa kratka, odpływ liniowy w postaci długiego paska szerokości kilku centymetrów czy odpływ ścienny instalowany w ścianie tuż przy podłodze. Wybór na rynku jest ogromny, zakres cenowy także, od kilkudziesięciu złotych do nawet dwóch tysięcy. Różnią się one przepustowością, tzn. ile litrów wody na minutę może odprowadzić (od 20 do kilkudziesięciu litrów na minutę), sposobem wykonania i użytym materiałem (im mniej połączeń tym mniejsze ryzyko nieszczelności), łatwością czyszczenia, wyglądem oraz dodatkami (np. podświetlanie ledowe).

Kolejna rzecz to sposób odseparowania miejsca z prysznicem tak by woda nie zalewała łazienki. Tutaj można postawić ściankę ze szkła hartowanego (grubość 8 lub 10 mm). W zależności od lokalizacji prysznica konieczny może być jeszcze montaż drzwi, można także zostawić prysznic otwarty o ile warunki na to pozwalają.

Odpowiedni spadek to istotna rzecz przy odpływach instalowanych w podłodze. Wiadomo, woda nie płynie pod górę, trzeba to wziąć pod uwagę i zbadać czy w ogóle w łazience możliwe będzie uzyskanie odpowiedniego spadku tak by woda spływała swobodnie z kratki poprzez syfon do kanalizacji. Ważny jest także spadek w samej podłodze w miejscu gdzie będzie prysznic, często w tym celu trzeba obniżyć podłogę by ten spadek uzyskać. Wiąże się to ze skuciem warstwy szlichty oraz ponowne jej wylanie, ale z zachowaniem odpowiedniego spadku tak by woda bez przeszkód spływała do koryta odpływowego.

Z odpływem w podłodze wiążą się pewne zagrożenia, których nie ma lub są mniej prawdopodobne w przypadku montażu kabiny prysznicowej. Zalanie sąsiada czy wyhodowanie grzyba to główne z nich. Poprawnie wykonana instalacja uwzględniająca odpowiednie warstwy izolacyjne to gwarancja sukcesu.

Szczególnie newralgiczne miejsca to te gdzie woda jest najbardziej spiętrzona w czasie kąpieli oraz te, które mogą pracować (przemieszczać się względem siebie): podłoga, krawędzie (styk podłogi ze ścianą), styk koryta odpływowego i szlichty. W tych miejscach izolacja powinna być zwielokrotniona. Stosuje się tutaj specjalne płynne uszczelniacze oraz taśmy systemowe.

Warstwa izolacji na podłodzeWyschniętą szlichtę gruntuje się gruntem głęboko penetrującym, następnie nakłada dwie warstwy płynnego uszczelniacza po ok. 0,5 mm (po wyschnięciu powstaje gumowa powłoka), w miejscach newralgicznych dodatkowo zakłada się taśmy systemowe. Taśma systemowa szerokości 8-10 cm wykonana jest z gumy wprasowanej w podkład z włókniny. Nalepia się ją po uprzednim nasmarowaniu masą izolacyjną i zamalowaniu miejsca przeznaczonego do zabezpieczania. Na taśmę nakłada się jeszcze dwie warstwy płynnego uszczelniacza. Należy zachować odpowiedni czas na wyschnięcie poszczególnych warstw, z reguły jest to ok. 2 godzin. Na suchą izolację nanosi się środek gruntujący, który wzmacnia kontakt materiałów, dalej klej, glazurę/gres i fugę łazienkową.

Płynna guma na ścianie i na podłodzePrzy układaniu płytek należy zwrócić uwagę, aby nie zniszczyć izolacji zębami grzebienia od kleju. W miejscach zmian powierzchni (narożniki, styk podłogi i ścian) oraz na stykach z korytem odpływowym lub kratką nakłada się silikon. Przed silikonowaniem powierzchnie powinny być dokładnie oczyszczone i odtłuszczone.

Jeśli chodzi o ściany wyłożone glazurą to tutaj zagrożenie przeciekaniem nie jest już takie duże jak w przypadku podłogi i miejsc newralgicznych. Tam woda ścieka po płytce z fugą lub silikonem. Na ścianie można położyć jedną warstwę płynnej gumy.

Glazura i gres gotoweTylko zwielokrotniona izolacja da nam pewność, że w przyszłości nie pojawią się problemy w łazience z odpływem w podłodze. Widać, że pracy jest sporo, od odpowiedniego wypoziomowania podłogi i syfonu, poprzez instalację koryta odpływowego, po wykonanie odpowiedniej izolacji i położenie płytek.

Tagi:
Napisano w Urządzanie mieszkania
Ankieta

W której klatce Osiedla Espresso zamieszkasz?

  • Zanim zapiszemy Twój głos, odowiedz na pytanie - jak nazywa się centrum handlowe położone najbliżej osiedla?

Pokaż wyniki

Loading ... Loading ...
Zapisz się do newslettera
Będziesz musiał/-a aktywować subskrypcję klikając na link, który wyślemy Ci w wiadomości e-mail.