Usterki na Osiedlu Espresso – hałas wentylacji

Po kilku miesiącach od zamieszkania Osiedla Espresso można już powiedzieć z jakimi niedogodnościami spotykają się mieszkańcy. Niektóre z nich Ronson uznaje za usterkę i przystępuje do naprawy mniej lub bardziej skutecznej, a inne są uznawane za niezasadne. Brak tej zasadności często spowodowany jest brakiem przepisów i norm dotyczących określonej usterki. Deweloper jest chroniony, bo nie można odnieść się do normy i w ten sposób wymusić na nim naprawy. W kolejnych odcinkach tej serii przedstawię usterki, które najczęściej pojawiają się na I etapie Osiedla Espresso. Zaczynam od hałasów pochodzących z wentylacji mechanicznej.

Instalacja wentylacyjna na dachu klatki A Osiedla EspressoTak już się przyjęło, że im wyżej tym droższe mieszkanie, różnica pomiędzy parterem, a ostatnim piętrem może sięgać tysiąca złotych za metr kwadratowy. Ronson podobnie uwzględnia kondygnację w swoich wycenach, jednak nijak się to ma do komfortu mieszkania na ostatnim piętrze. Znaczący defekt tych mieszkań to hałasująca wentylacja mechaniczna zamontowana na dachu. Przepisy budowlane nie precyzują jeszcze właściwości akustycznych mieszkań (co niebawem może się zmienić), są normy hałasu, ale te nie zawsze są adekwatne w sytuacji kiedy przez całą dobę poprzez dach do mieszkania przenikają wibracje i swoiste buczenie wentylatorów o niskim natężeniu hałasu, ale o sporej uciążliwości dla mieszkańców. Hałas dobiega do mieszkania także poprzez kratki wentylacyjne co potęguje nieprzyjemne audio-wrażenia. Normy co prawda nie są przekroczone lub są na granicy, ale pojawia się dyskomfort przebywania w takich pomieszczeniach.

Ronson umywa ręce cedując odpowiedzialność na administrację, bieżące utrzymanie i nieprawidłowe korzystanie z wentylacji przez innych mieszkańców. Takie uzasadnienie braku zasadności zgłoszonej usterki jest kuriozalne. Skoro wykonawca zamontował wentylatory, których dźwięk przedostaje się do mieszkania, to należałoby sprawdzić wyciszenie kanałów wentylacyjnych lub samego dachu i zastosować takie, które wyeliminuje usterkę, względnie wymienić wentylatory na takie, które nie hałasują. Wydawałoby się to takie proste, a jednak Ronson, nie widzi problemu. Podobny defekt mają mieszkańcy ostatniego piętra na osiedlu Verdis (także Ronsona). Tam również nie udało im się dogadać z deweloperem i zmagają się oni z hałasem wentylacji mechanicznej. Można poskarżyć się Sanepidowi. Ten jednak nie jest skory do działania. Poza pismami wysyłanymi do administracji osiedla nie robi nic więcej.

Zastanów się dobrze jeśli planujesz zakup mieszkania na ostatnim piętrze, cena może się tutaj okazać nieadekwatna do komfortu mieszkania. Sprawdź projekty instalacji zamontowanej na dachu, ustal gdzie będą piony wentylacyjne i czy nad twoim mieszkaniem nie ma kilku czy nawet kilkunastu wentylatorów. Jeśli tak jest to z dużym prawdopodobieństwem można przyjąć, że do mieszkania będą przenikać wibracje i buczenie urządzeń zamontowanych na dachu, a Ronson nie uzna tego jako usterki. Czeka cię dodatkowy koszt związany z wyciszeniem pomieszczeń o ile w ogóle będzie to możliwe oraz zmniejszenie powierzchni użytkowej mieszkania.

Defekty związane z hałasem i słabą akustyką I etapu Osiedla Espresso to szeroki temat. W kolejnych odcinkach pojawią się informacje o innych usterkach. Zapraszam mieszkańców I etapu do dzielenia się swoimi doświadczeniami i przesyłania informacji o usterkach, których Ronson nie usunął z racji „niezasadności”, a które wpływają na komfort mieszkania (blog@espresso.waw.pl).

Tagi: , , ,
Napisano w Defekty
32 komentarze, opinie i uwagi dla “Usterki na Osiedlu Espresso – hałas wentylacji
 1. heigus pisze:

  Witam!
  Jestem ciekawy jak zakończyła się sprawa głośnej wentylacji. Właśnie finalizuję zakup mieszkania na ostatnim piętrze w inwestycji Ronsona w Poznaniu i mam pewne watpliwości czy nie przysporzę sobię podobnych problemów?

 2. Anonim pisze:

  Kiedyś najtaniej było na parterze i na samej górze… Swoją drogą przemieszkałem wiele lat pod dachem i nie jest to żaden komfort. Zimą chłodniej w mieszkaniu, latem gorąco.

 3. gość22 pisze:

  Robię materiał o nadmiernych normach hałasu w Warszawie. Potrzebuję kontaktu do osób które uważają, że w ich mieszkaniach hałas jest wyższy niż dopuszczają tego prawidłowe normy i pomimo interwencji u władz miasta nic z tym nie zrobiono. Przydałyby się również jakieś obiekty które niedawno zostały wybudowane, a developer oddał budynek do użytku z normami hałasu wyższymi niż zakładał albo budynki w których naprawiono wady. Gdyby ktoś znał takie osoby proszę o kontakt na adres: mariusz.wis@op.pl Z góry bardzo dziękuję za pomoc.

 4. Sebastian pisze:

  Witam,
  zdecydowałem się na zakup C117 w Espresso 2 mieszkanie na ostatnim piętrze ze sporym tarasem, zastanawia mnie fakt dlaczego to mieszkanie zostało(ronson mówi o wyzszej cenie ze wzgledu na taras) ale dalej mnie to zastanawia… teraz czytam o nieszczelnych oknach, trasie NS, hałasie wentylatorów…czy ktoś zakupił mieszkanie w tej klatce? Jakieś info co do tych wentylatorów w 2 etapie? Pozdr.

 5. Michał pisze:

  Witam,

  zastanawiam się nad kupnem mieszkania w 3 etapie na ostatnim piętrze… Czy coś się udało poprawić w sprawie hałasów wentylacji? Też mam ‚wrażliwe’ ucho i chciałbym mieć ciszę w mieszkaniu.

  • Tomasz pisze:

   Coś tam niby poprawiali (jakieś dodatkowe wyciszenie), ale prace trwają już kilka miesięcy i efekt jest mizerny.

   • Michał pisze:

    Robili jakieś pomiary? Wiesz ile jest decybeli w nocy? Możesz jakoś opisać ten hałas/uciążliwość?

    • Tomasz pisze:

     Nie robili żadnych pomiarów, tylko nasłuchiwali. Buczenie (podobne do transformatora lub innego elektrycznego urządzenia), szczególnie uciążliwe wieczorem i w nocy kiedy tło (ulica) cichnie.

  • JKM pisze:

   Jak sie zastanawiasz to nie kupuj. Nie warto. Jakbyś przejrzał cały blog to zobaczysz ile jest problemów/usterek przez Ronsona + niskiej jakości Wykonawce. Ronson ma ładny marketing i wygląda na porzadnego wykonawce, niestety to tylko marketing. Po sprzedaży mieszkania olewa klientow/nie uznaje usterek itp NIEWARTO i SZKODA NERWÓW.

 6. Kasia pisze:

  U nas niestety ten sam problem z głośną wentylacją co u Tomka – też na 9 piętrze. Zgłaszamy usterkę. Może większą liczba zgłoszeń z mobilizuje dewelopera.

 7. Lubanski pisze:

  Hej, czy to możliwe, że i ja, na 3 piętrze słyszę to buczenie? Przez chwilę myślałem, że to imprezy w progresji, ale przecież to absurd. Teraz nie wiem, czy to może sąsiad pode mną, a może nade mną. Dręczy mnie to, a nie chcę nikomu pukać do drzwi bez stuprocentowej pewności. Jest to rodzaj bassowego, czasem ciągłego, a czasem rytmicznie przerywanego hałasu. Raczej nie przypomina bassu z muzyki, czy z filmów etc.

  • Tomasz pisze:

   Jeśli buczenie jest rytmiczne to raczej nie z wentylacji chociaż stuprocentowej pewności nie mam. Może winda? Progresja jest słyszalna tylko wtedy kiedy organizują koncert, basy słychać na naszym osiedlu, przy ich codziennej działalności są dla nas niesłyszalni.

   • Lubanski pisze:

    No właśnie zacząłem porównywać buczenie z kalendarzem koncertowym klubu i przestało mi się to spinać. W końcu koncerty nie trwają do 3 w nocy w niedzielę Wielkanocną. Myślałem o windach, ale z żadną nie graniczymy, a i one też nie jeżdżą bez przerwy. Poza tym dźwięk się ostatnio nasila i pojawia dużo częściej, co już w ogóle wyprowadza mnie z równowagi. Być może ktoś w swoim mieszkaniu korzysta z jakiejś maszyny… muzyki to nie przypomina.

  • Artur_C pisze:

   Może to być wentylacja? U mnie często słychać uruchomiony okap u sąsiadów.

   • Lubanski pisze:

    Okap u sąsiadów również słyszę słyszę, ale zupełnie mi nie wadzi. Przede wszystkim choćby dlatego, że sąsiedzi korzystają z niego dwa, czy raz dziennie po 30 min, a taki wzmożony ciąg w wentylacji, dla mnie nie jest ani zbyt głośny, ani irytujący. Tutaj borykam się z silnym bassowym buczeniem rozchodzącym się po całym mieszkaniu. Trochę tak jakby ktoś przystawił mocny subwoofer do ściany. Tyle, że rytm buczenia nie kojarzy się z muzyką.

    • Artur_C pisze:

     Akustyka na nowych osiedlach to jedna wielka zagadka. Możesz mieć rację że to jest sub – ustawienia sprzętu pozwalają na generowanie niskich częstotliwości, które powodują rezonans ścian (nawet w całym pionie). Normalna muzyka nie musi być głośno w takim przypadku i znalezienie źródła będzie bardzo kłopotliwe.

     • Lubanski pisze:

      To jednak sąsiedzki subwoofer… sprzęt wcale nie grał głośno, ale u mnie bass irytująco trząsł całym mieszkaniem. Na szczęście tym razem sąsiad wyrozumiały i skory do współpracy. Wrażliwe ucho to jednak przekleństwo :/

 8. skoski12 pisze:

  Witam, od kilku dni głośno działa mi okap i mam wrażenie że nie „ciągnie”. po zdjęciu rury zaczyna cicho działać i normalnie dmucha. Zastanawiam się czy komin nie został zapchany lub nie występuje inny problem z wentylacją. Czy nie macie podobnych spostrzeżeń? Pozdrawiam

 9. TomaszS pisze:

  Pamiętajcie że np w blokach PRL były dwa ciągi wodne – kuchenny i łazienkowy biegnące w tych pomieszczeniach. Odległość od rury do kranu była ok 1,5-2 m. W nowych blokach jest jeden ciąg np na korytarzu i od niego są doprowadzone rury do mieszkania. jeżeli do mieszkania od ciągu jest np 20 metrów to chwilę musi potrwać zanim dopłynie ciepła… Typowy problem nowego budownictwa. Duża ilość osób z którymi rozmawiałem a mieszka w nowych blokach ma identyczny problem.

 10. Tomalo pisze:

  Trzeba ustalić czy ten hałas niesie się tylko od centralnej jednostki wentylacji mieszkań czy od dużo większej jednostki odpowiadającej za wentylację hali garażowej ( na foto ten element w drugim planie – duża stalowa rura)
  Sprawdź czy na mieszkaniem nie ma takiej jednostki (garażowej) jak na foto poglądowym.
  Na planie trzeba sprawdzić w którym miejscu przechodzi szacht wentylacyjny hali garażowej.

  • Tomasz pisze:

   Hałas jest od wentylacji mieszkań, a nie od dużej wentylacji garażu.

   • Tomalo pisze:

    Ile pięter do dachu?
    W takich przypadkach trzeba zawiadomić sanepid, oni przyjadą i zmierzą poziom i uciążliwość hałasu.
    Znajomy to przechodził, tylko dotyczyło hałasu pochodzącego od mechanizmu otwierania bramy garażowej. ( mieszkanie nad wjazdem do garażu)
    Przyjechali zmierzyli, wydali opinie deweloper wymienił mechanizm i wyciszył strop.
    Bez sanepidu nikt z nim nie chciał gadać.
    Wszystkie urządzenia wentylacji na pewno mają homologacje, normy dotyczące hałasu, drgań jakie przenoszą.

    • Tomasz pisze:

     Tomalo, to wszystko już zostało przerobione. Niestety bez efektów i woli ani ze strony Ronsona, ani ze strony administracji, ani ze strony sanepidu. Generalnie mają to w d…. Pozostaje tylko działanie na własną rękę.

     • rad pisze:

      Witam wszystkich,
      wprowadziłem się w zeszłym tygodniu i mam analogiczne zastrzeżenia dot. wentylacji, co Tomek. Póki co zgłosiłem powyższe jako usterkę do Ronsona. Zobaczymy…

 11. Lokatorka pisze:

  My również mamy problem z ciepłą wodą, choć mieszkamy na 1 piętrze. Bardzo długo leci zimna.

 12. Elas pisze:

  Wentylacja to defekt na pewno. Równie irytujące są skutki defektu instalacji ciepłej wody, która leci dopiero gdy spłynie aż 4 litry zimnej wody (mieszkam na 4 piętrze). Według tego co powiedział mi hydraulik gdy zajrzał do szachtu, to powinien być w instalacji jakiś obieg wody ciepłej żeby się nie wychładzała, ale tego nie ma. Pewnie zrobienie tego kosztowałoby więcej niż to, co jest.

  • Tomasz pisze:

   O wodzie będzie osobny odcinek. Też jest o czym pisać niestety…

   • Sąsiad pisze:

    Witam,
    jestem mieszkańcem innego osiedla na JK. Mam ten sam problem z wentylacją i tu moje pytanie – czy u Państwa został on ostatecznie rozwiązany?

    Pozdrawiam.

    • Tomasz pisze:

     Niestety nie. Deweloper zrzucił odpowiedzialność na administrację osiedla i bieżące utrzymanie systemu wentylacji. Nasi konserwatorzy reagują na zgłoszenia, ale nie potrafią skutecznie wyeliminować problemu.

     • Milena pisze:

      Witam. Czy problem „hałasu” rzeczywiście dotyczy również innych mieszkań niż te położone na ostatnim piętrze?

     • gość22 pisze:

      Witam, robię materiał o nadmiernych normach hałasu w Warszawie i proszę o kontakt. E-mail: mariusz.wis@op.pl Pozdrawiam

Ankieta

W której klatce Osiedla Espresso zamieszkasz?

 • Zanim zapiszemy Twój głos, odowiedz na pytanie - jak nazywa się centrum handlowe położone najbliżej osiedla?

Pokaż wyniki

Loading ... Loading ...
Zapisz się do newslettera
Będziesz musiał/-a aktywować subskrypcję klikając na link, który wyślemy Ci w wiadomości e-mail.